European Tour Ranglister

Golf » Ranglister

- nationalitet -
European Tour Race to Dubai (19.08.2018)
#NavnNationalitetPointsTurneringer
1.Molinari FrancescoItalien46359099
2.Reed PatrickUSA30579489
3.Fleetwood TommyEngland280504314
4.McIlroy RoryNordirland276066710
5.Noren AlexanderSverige272972510
6.Olesen ThorbjornDanmark244013718
7.Rahm JonSpanien216157410
8.Knox RussellSkotland20549297
9.Hatton TyrrellEngland189281913
10.Cabrera-Bello RafaSpanien177552316
11.Fox RyanNew Zealand164018417
12.Aphibarnrat KiradechThailand160982616
13.Stone BrandonSydafrika158233420
14.Rose JustinEngland15792668
15.Campillo JorgeSpanien152098219
16.Pepperell EddieEngland150851315
17.Schauffele XanderUSA13924887
18.Bjork AlexanderSverige136595421
19.Li Hao-TongKina125235317
20.Sharma ShubhankarIndien123261020
21.Wallace MatthewEngland115222420
22.Pieters ThomasBelgien112454215
23.Smith CameronAustralien10706528
24.Poulter IanEngland106172912
25.Levy AlexanderFrankrig105157016
26.Fitzpatrick MatthewEngland104722015
27.Wood ChrisEngland104506216
28.Suri JulianUSA104273913
29.Stenson HenrikSverige10134028
30.Frittelli DylanSydafrika96777218
31.Otaegui AdrianSpanien96424917
32.Sullivan AndyEngland94264417
33.Casey PaulEngland91848510
34.Grace BrandenSydafrika91195711
35.Fisher RossEngland83515713
36.Oosthuizen LouisSydafrika8250408
37.van Rooyen ErikSydafrika81497416
38.Garcia SergioSpanien74479112
39.Ormsby WadeAustralien71712818
40.Bjerregaard LucasDanmark69551117
41.Kuchar MattUSA6776139
42.Korhonen MikkoFinland62878517
43.Dunne PaulIrland62195715
44.Lagergren JoakimSverige59551817
45.Kinhult MarcusSverige58355318
46.Dantorp JensSverige57161521
47.Burmester DeanSydafrika56804316
48.Luiten JoostHolland55638310
49.Paisley ChrisEngland55191513
50.Slattery LeeEngland55085218
51.Southgate MatthewEngland54373816
52.Willett DannyEngland53404214
53.Pavan AndreaItalien53378120
54.Lorenzo-Vera MichaelFrankrig52874817
55.Westwood LeeEngland52503410
56.Detry ThomasBelgien50794620
57.Hebert BenjaminFrankrig49856015
58.Smith JordanEngland47975518
59.Horsfield SamEngland47884820
60.Rai AaronEngland47815422
61.McDowell GraemeNordirland4769008
62.Kaymer MartinTyskland46199612
63.Waring PaulEngland46100616
64.McEvoy RichardEngland45975512
65.Perez PatUSA4571629
66.Lowry ShaneIrland4474806
67.Fisher OliverEngland44742319
68.Coetzee GeorgeSydafrika44645215
69.Johnston AndrewEngland43969412
70.Immelman TrevorSydafrika4337979
71.Pavon MatthieuFrankrig42100519
72.Tanihara HidetoJapan40803117
73.Larrazabal PabloSpanien40108314
74.Hend ScottAustralien39224117
75.Quiros AlvaroSpanien39195815
76.Rock RobertEngland37829715
77.Aiken ThomasSydafrika37783520
78.Elvira NachoSpanien37610418
79.Fichardt DarrenSydafrika37376315
80.Sterne RichardSydafrika37027415
81.Miyazato YusakuJapan37002915
82.Paratore RenatoItalien36288918
83.Ilonen MikkoFinland36070813
84.Kieffer MaximilianTyskland35635318
85.Wang Jeung-HunSydkorea34766018
86.Kodaira SatoshiJapan3365658
87.Kruyswijk JacquesSydafrika33301018
88.Schwab MatthiasØstrig33282017
89.Lipsky DavidUSA33178917
90.Gallacher StephenSkotland33066717
91.Schwartzel CharlSydafrika3289259
92.Uihlein PeterUSA3258947
93.Bertasio NinoItalien32452221
94.Wiesberger BerndØstrig3173127
95.Morrison JamesEngland31146222
96.Chesters AshleyEngland31111123
97.Guerrier JulienFrankrig30720218
98.Herbert LucasAustralien30317712
99.Green GavinMalaysia29784620
100.An Byeong-HunSydkorea2967427
HJÆLP:Du er på European Tour ranglister indenfor Golf sektionen. FlashScore.dk tilbyder European Tour ranglister og alle andre golf ranglister og stillinger (f.eks Officiel Golf Verdensrangliste ). Udover European Tour ranglister kan du følge med i mere end 200 golf turneringer live på FlashScore.dk - live tabeloversigter, slutresultater og spillerstatistikker.