Golf » Ranglister

- nationalitet -
European Tour Race to Dubai (23.07.2017)
#NavnNationalitetPointsTurneringer
1.Fleetwood TommyEngland369065915
2.Garcia SergioSpanien27411077
3.Rahm JonSpanien26809717
4.Cabrera-Bello RafaSpanien208436714
5.Noren AlexanderSverige182575212
6.Rose JustinEngland15519337
7.Fisher RossEngland141776913
8.Wiesberger BerndØstrig138533816
9.Uihlein PeterUSA115896017
10.Li Hao-TongKina115418615
11.McIlroy RoryNordirland11440168
12.Pieters ThomasBelgien105354010
13.Tanihara HidetoJapan10488659
14.Molinari FrancescoItalien9375667
15.Stenson HenrikSverige93443510
16.Schwartzel CharlSydafrika9118337
17.Southgate MatthewEngland86220819
18.Fox RyanNew Zealand83183318
19.Levy AlexanderFrankrig81628114
20.Ramsay RichieSkotland80301216
21.Zanotti FabrizioParaguay78078713
22.Larrazabal PabloSpanien77620417
23.Dodt AndrewAustralien77525715
24.Shinkwin CallumEngland77311914
25.Grace BrandenSydafrika7299809
26.Westwood LeeEngland70361212
27.Frittelli DylanSydafrika68949319
28.Bjork AlexanderSverige68056719
29.Fitzpatrick MatthewEngland67888412
30.Dunne PaulIrland65449117
31.Lipsky DavidUSA65020315
32.Lorenzo-Vera MichaelFrankrig64904612
33.Olesen ThorbjornDanmark63297513
34.Wood ChrisEngland61474513
35.Kjeldsen SorenDanmark6067238
36.Kaymer MartinTyskland58798412
37.Wang Jeung-HunSydkorea58314017
38.Pavon MatthieuFrankrig57219620
39.Sullivan AndyEngland56266814
40.Burmester DeanSydafrika54455514
41.Storm GraemeEngland54120818
42.Smith JordanEngland53163320
43.Drysdale DavidSkotland52847420
44.Colsaerts NicolasBelgien51969515
45.Brazel SamAustralien51816716
46.Molinari EdoardoItalien50206317
47.Luiten JoostHolland49758915
48.Stone BrandonSydafrika49400815
49.Hatton TyrrellEngland48854411
50.Paratore RenatoItalien47547018
51.Waring PaulEngland45529017
52.Campillo JorgeSpanien42778916
53.Wall AnthonyEngland41482515
54.Van Zyl JacoSydafrika41416616
55.Aiken ThomasSydafrika39937813
56.Jamieson ScottSkotland39339816
57.Poulter IanEngland3916219
58.Hebert BenjaminFrankrig38324416
59.Im DanielUSA37906318
60.Romero AndresArgentina3675804
61.Coetzee GeorgeSydafrika36756418
62.Lowry ShaneIrland3475757
63.Otaegui AdrianSpanien33856719
64.Korhonen MikkoFinland33856015
65.Chawrasia ShivIndien33766212
66.Bland RichardEngland33748015
67.Jensen LasseDanmark33603718
68.Rumford BrettAustralien33321515
69.Willett DannyEngland33069012
70.Aphibarnrat KiradechThailand33007514
71.Detry ThomasBelgien32997317
72.Jaidee ThongchaiThailand32615315
73.Hend ScottAustralien31899116
74.Bourdy GregoryFrankrig31103716
75.Dredge BradleyWales30826712
76.Kieffer MaximilianTyskland30757017
77.Johnston AndrewEngland3024436
78.Reed PatrickUSA3020877
79.Sterne RichardSydafrika29717810
80.Na KevinUSA2967395
81.Lagergren JoakimSverige29408214
82.An Byeong-HunSydkorea2930018
83.Hanson PeterSverige29226211
84.Gallacher StephenSkotland28590416
85.Manassero MatteoItalien27551315
86.Fisher OliverEngland27138917
87.Morrison JamesEngland27118616
88.Scrivener JasonAustralien26660016
89.Fichardt DarrenSydafrika26570315
90.Pepperell EddieEngland26391813
91.Harrington PadraigIrland2637634
92.Horsey DavidEngland26181015
93.Elvira NachoSpanien26041617
94.Havret GregoryFrankrig25185918
95.Peterson PaulUSA25000417
96.Hanson ChrisEngland24895119
97.Khongwatmai PhacharaThailand2301679
98.Rock RobertEngland22950317
99.Quesne JulienFrankrig22525516
100.Slattery LeeEngland22430817
HJÆLP:Du er på European Tour ranglister indenfor Golf sektionen. FlashScore.dk tilbyder European Tour ranglister og alle andre golf ranglister og stillinger (f.eks Officiel Golf Verdensrangliste ). Udover European Tour ranglister kan du følge med i mere end 200 golf turneringer live på FlashScore.dk - live tabeloversigter, slutresultater og spillerstatistikker.